11.09.2021 r. odbyła się uroczystość w Kórniku z okazji 16. rocznicy powstania Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy oraz Sympatyków 31 Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką przy obelisku z tablicą Pamiątkową na ul. Stanisława Staszica w Kórniku.

 

W Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego Dowódca ppłk Sebastian GRELL ogłosił rozpoczęcie II Rajdu Weteranów Wojska Polskiego po Roztoczu.

W rajdzie, który odbywał się w dniach 25-29.08.2021 r., udział wzięli nasi koledzy: Jerzy Dutkowski, Andrzej Anyszkiewicz i Jerzy Garbacz.

Program rajdu był bardzo bogaty

Już tradycyjnie 1 września obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w południe na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Oporowie. Nie zabrakło przedstawicieli Naszego Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Była piękna pogoda, co zgromadziło dużo uczestników imprezy. Po meldunku i odśpiewaniu hymnu państwowego zostały wygłoszone wystąpienia okolicznościowe. Biskup i księża czterech wyznań odmówili modlitwy ekumeniczne w intencji zabitych i pomordowanych ofiar wojny. Został odczytany Apel Pamięci, a kompania z Akademii Wojsk Lądowych oddała salwę honorową. Następnie przy dźwiękach werbli Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem.

15 sierpnia w niedzielę Wrocław Swietował Dzień Wojska Polskiego oraz 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Po odzyskaniu niepodległości musieliśmy ponownie stanąć do walki w obronie swojej suwerenności. Odparcie bolszewickiej nawały było ratunkiem nie tylko dla nas, ale też większości Europy. I to się udało. Pamięć o bohaterskich żołnierzach wojny polsko-bolszewickiej jest i pozostanie w nas na zawsze – mówił Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

W dniach 24-26.09.2021 r. delegacja Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa uczestniczyła w obchody 25- lecia Austyjackiej Organizacji Żołnierzy Pokoju.

Od początku Pandemi COVID 19 dr Jerzy Banach zaangażował się w progam szczepień. Dotyczyło to zarówno samego procesu szczepienia jak i organizacji punktów.

Zabierał także głos w ważnych sprawach dotyczących koronawirusa i walki z nim w Polsce.

Relacje są dostepne w różnych mediach:

https://www.money.pl/gospodarka/szczepienia-przeciwko-covid-19-przy-takim-chaosie-zaszczepimy-polakow-za-4-lata-6596792804379520a.html

 

 

 

 

 

„Mury tej szkoły opuściło wielu wybitnych dowódców...Gratuluję zarówno rozpoczynającym naukę w Akademii Wojsk Lądowych, jak i kontynuującym ją na kolejnych latach studiów, dobrego wyboru ścieżki edukacyjnej.” - tak Minister ON w liście podziękował gen. bryg. prof. dr. hab. Dariuszowi Skorupce za wieloletnią służbę i wszystkie projekty realizowane dla rozwoju bezpieczeństwa Polski.

27.09.2021 r. w inauguracji wzięło udział wielu znamienitych gości, a wśród nich przedstawiciele: Prezydenta, Premiera, Sejmu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, jednostek wojskowych, policji, straży pożarnej, władz wojewódzkich i samorządowych oraz uczelni krajowych. Nie zabrakło także przedstawicieli Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa, Prezesa dr Jerzego Banacha i Wiceprezesa płk dypl. w st. spocz. Ryszarda Woźniaka.

26.05.2021r. w Jeleniej Górze-Cieplicach o godz. 19.00 Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski uroczyście poświęci kościół Parafia Matki Bożej Miłosierdzia. Podczas uroczystości została odsłonięta tablica upamiętniająca pierwszego proboszcza, budowniczego kościoła i kapelana Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa śp. ks. Prałata dr Józefa Steca. Nie zabrakło delegacji ZWDPGP pod przewodnictwem Naszego Prezesa płk dr Jerzego Banacha.

NASI PARTNERZY

33.Baza Lotnictwa Transportowego

 

Strona www

zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa

Nasza strona internetowa została uruchomiona w marcu 2016 r.
i od tego czasu na bieżąco staramy się informować swoich członków i wszystkich innych
o działalności Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Zachęcamy do współpracy nad redakcją strony internetowej.

Dzień weterana

Dzień Weterana

Zgodnie z ustawą dzień 29 maja ustanawia się Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Święto obchodzimy od 2012 r. razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

Centrum weterana

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Można tam uzyskać pomoc, radę oraz konsultacje prawne
i psychologiczne. Centrum współpracuj z instytucjami rządowymi oraz organizacjami
i stowarzyszeniami pozarządowymi.

Designed by JSN and MB