Centralne Obchody Dnia Weterana w Polsce odbyły się w dniach 26-27 maja 2023 r.
w Wesołej i Nowym Dworze Mazowiecki. Nie zabrakło na nich przedstawicieli Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa.

Delegacja w składzie: Andrzej Anyszkiewicz i Jerzy Dutkowski miała zaproszenie Ministra Obrony Narodowej. W Wesołej odbyło się: strzelania z broni krótkiej i długiej, poczęstunek i uhonorowanie zwycięzców pucharami od Ministra Obrony. Drobne upominki przekazało Centrum Weterana. 27 maja był bardzo intensywnym dniem.

Spotkanie na Trójstyku weteranów z Polski, Słowacji i Czech odbyło się w tym roku w dniach 14-16 lipca 2023 r. Nie zabrakło na nim przedstawicieli Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa.

W dniu 13.05.2023 r. uczestniczyliśmy w uroczystości 80. rocznicy sformowania 2. Berlińskiego Pułku Zmechanizowanego w Skierniewicach. Zaproszenie skierował Komitet Organizacyjny obchodów, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Świętowanie Jubilata rozpoczęło się uroczystą Mszą Św., którą w Kościele Garnizonowym celebrował ks. ppłk Kamil Szustak. Następnie, wszyscy obecni udali się do miejsca w którym znajduje się obelisk i tablica pamiątkowa 2. Berlińskiego Pułku Zmechanizowanego. Delegacje, w tym delegacja Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa w osobach Wiceprezes Jerzy Dutkowski i kolega Edmund Postołowicz, złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicz.

W dniu 15 czerwca 2023 r. na zaproszenie Rektora- Komendanta i Senatu Akademii Sztuki Wojennej Wiceprezes Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa Jerzy Dutkowski razem z  Edmundem Postołowiczem  zostali zaproszeni do udziału w uroczystych  obchodach Święta Akademii. Po oficjalnych uroczystościach gen. bryg. dr Robert Kosowski  podczas poczęstunku w kasynie Akademii Sztuki Wojennej został uhonorowany ryngrafem Naszego Zrzeszenia , my dostaliśmy ryngrafem Akademii Sztuki Wojennej.

22 kwietnia 2023 r. w Czeskim Krumlově odbyło się 20. spotkanie Błękitnych Beretów – uczestników misji UNPROFOR . Na tym uroczystym wydarzeniu zgromadziło się około dwustu weteranów wojennych , którzy uczestniczyli w misjach pokojowych ONZ w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii i Kosowie .

Na zaproszenie płk. Plešznika ze Stowarzyszenia Weteranów Wojennych Republiki Czeskiej został zaproszony pan Andrzej Anyszkiewicz, który jest członkiem Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa, któremu towarzyszył Jan Aleksander Drajczyk, ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koła Nr 5 we Wrocławiu.

Po raz kolejny członkowie Naszego Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa  na zaproszenie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Państwa oraz Prezesa Tomka Kloca uczestniczyli we wspaniałej imprezie integracyjnej w malowniczo położonym Sokołowsku w Górach Suchych. Na czas 7-10.06.2023r. miasteczko wypełniło się weteranami oraz ich rodzinami w bardzo gościnnym ośrodku „Radosno”.

Tradycyjnie 3 maja 2023 r. mieszkańcy Wrocławia zebrali się pod tablicą pamiątkową przy ul. Purkyniego obok Muzeum Panoramy Racławickiej. Uroczyście obchodziliśmy święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Patronat imprezy, która odbyła się w pełnym ceremoniale wojskowym, objął Dowódca Garnizonu Wrocław gen. bryg. dr Jerzego Kwika. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, władze wojewódzkie, wojskowi, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji weteranów i kombatantów, nie zabrakło także przedstawicieli Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. 232 lata temu Sejm Wielki uchwalił konstytucję 3 maja. Pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza, w odróżnieniu od dominujących wówczas systemów monarchii absolutnej, wprowadzała w Rzeczpospolitej Obojga Narodów szerokie, demokratyczne reformy. Zaprojektowana w celu zlikwidowania wad opartego na wolnej elekcji i szlacheckim prawie zrywania obrad sejmowych systemu, miała być szansą na powstrzymanie postępującego upadku państwa.

NASI PARTNERZY

Wrocławski Centrum Rozwoju Społecznego

Strona www

zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa

Nasza strona internetowa została uruchomiona w marcu 2016 r.
i od tego czasu na bieżąco staramy się informować swoich członków i wszystkich innych
o działalności Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Zachęcamy do współpracy nad redakcją strony internetowej.

Dzień weterana

Dzień Weterana

Zgodnie z ustawą dzień 29 maja ustanawia się Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Święto obchodzimy od 2012 r. razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

Centrum weterana

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Można tam uzyskać pomoc, radę oraz konsultacje prawne
i psychologiczne. Centrum współpracuj z instytucjami rządowymi oraz organizacjami
i stowarzyszeniami pozarządowymi.

Designed by JSN and MB