KONFERENCJA  I  PODRÓŻ  WOJSKOWO-HISTORYCZNA „ŚLADAMI UNPROFOR-u”

            Grupa naszych Koleżanek i Kolegów (Krystyna i Jerzy Banachowie, Iza Radzik,  Maria i Andrzej Anyszkiewiczowie, Ryszard Garbacz, Jan Drajczyk i Ryszard Woźniak) w dniach od 26 kwietnia do 01 maja 2017 roku  uczestniczyła w konferencji i podróży wojskowo-historycznej zatytułowanej „ŚLADAMI  UNPROFOR-u”.

 

            Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosili nas organizatorzy – Koledzy z Unii Weteranów Wojskowych Republiki Słowackiej.

            W dniu 26 kwietnia udaliśmy się dwoma samochodami do m. TRNAVA w Republice Słowackiej, gdzie w dniu następnym (27 kwietnia) wzięliśmy aktywny udział w międzynarodowej konferencji poświęconej kwestiom weteranów wojskowych w Słowacji oraz w krajach należących do Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju.

                        Na konferencji, oprócz gospodarzy i naszej grupy,  obecni byli także przedstawiciele Weteranów z Republiki Czeskiej i Austrii a także  liczne grono osób reprezentujących lokalne władze, MON i Akademię Obrony Republiki Słowackiej.

             Około godziny 14.00 (po konferencji) udaliśmy się kilkunastoma samochodami
(44 osoby) z TRNAVY do m. MOSTAR w Bośni i Hercegowinie i po ok. 14 godzinach jazdy (około godz. 04.00 w dniu 28 kwietnia) dotarliśmy do miejsca zakwaterowania w Mostarze.

             Po krótkim odpoczynku i śniadaniu pojechaliśmy do MEDJUGORJE, gdzie pokłoniliśmy się Matce Bożej. Następnie – po powrocie do Mostaru – część grupy odbyła spotkanie z burmistrzem i władzami miasta a następnie wszyscy zwiedziliśmy rejon słynnego, historycznego mostu. Po godz. 14.00 wyjechaliśmy z Mostaru do SARAJEWA.

             W odległości ok. 30 km od Mostaru cała grupa uczestniczyła w odsłonięciu tablicy pamiątkowej, która usytuowana nad brzegiem Neretwy w m. BJELA informuje, że w tym miejscu słowacki batalion inż.-budowlany zbudował most pontonowy obok mostu zniszczonego podczas działań wojennych w BiH. Do Sarajewa dotarliśmy ok. 18,30 i po zakwaterowaniu się w miejscowym Motelu Focin Han mogliśmy zwiedzić stare miasto i zakupić drobne pamiątki.

             29 kwietnia uczestniczyliśmy w spotkaniach w siedzibie słowackiego EUFOR-u, następnie w szkole podstawowej w m.TILAVA (ok. 7 km poza Sarajewem) oraz w siedzibie Fundacji  z generałem Divjakiem – dowódcą obrony terytorialnej podczas 1425 dni oblężenia Sarajewa. Generał Divjak przedstawił nam obszerną relację nt. walk w Sarajewie w latach 1992 – 1995 oraz aktualną sytuację wojskowo-polityczną w stolicy BiH. Po godz. 15.00 wyjechaliśmy do m. DARUVAR w Republice Chorwackiej, i dotarliśmy tam około godz. 22.00.

             30 kwietnia cała 44 osobowa grupa wzięła udział w podniosłej uroczystości składania wieńców pod pomnikiem w Parku w Daruvarze, gdzie podczas wojny w wyniku bombardowań zginęło wielu obrońców i mieszkańców miasta. Obecne były władze Daruvaru, orkiestra młodzieżowa i TV Słowacka (towarzyszyła nam przez cały okres podróży).

             Po wspólnym obiedzie w restauracji „Serce” i jeździe na ponad 400 km marszrucie wróciliśmy ok. 21.00 do hotelu w Trnavie, a następnie w dniu 01 maja 2017 r. do Polski.

             Podkreślić należy, że podróż choć wyczerpująca, była pełna wrażeń, interesujących  spotkań i obfitowała w wiele możliwości wymiany poglądów na różne tematy. Ale najlepiej obrazują ją zdjęcia ( ze względu na ograniczenia strony internetowej można umieścić ich tylko kilkanaście z ogromnego materiału ok. 1000 zdjęć).

 Zdjęcia: Kol. Jan Drajczyk, Jerzy Banach i Iza Radzik

O P R A C O W A Ł

Kol. Ryszard Woźniak

 

 

NASI PARTNERZY

33.Baza Lotnictwa Transportowego

 

Strona www

zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa

Nasza strona internetowa została uruchomiona w marcu 2016 r.
i od tego czasu na bieżąco staramy się informować swoich członków i wszystkich innych
o działalności Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Zachęcamy do współpracy nad redakcją strony internetowej.

Dzień weterana

Dzień Weterana

Zgodnie z ustawą dzień 29 maja ustanawia się Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Święto obchodzimy od 2012 r. razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

Centrum weterana

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Można tam uzyskać pomoc, radę oraz konsultacje prawne
i psychologiczne. Centrum współpracuj z instytucjami rządowymi oraz organizacjami
i stowarzyszeniami pozarządowymi.

Designed by JSN and MB