17 marca 2022 r z inicjatywy Nowej Lewicy oraz Dolnośląskiego Kongresu Kobiet odbyła się konferencja „Kryzys humanitarny w Europie wschodniej – jak mądrze i skutecznie pomagać”. W Auli Dolnośląskiej Izby Lekarskiej zgromadzili sie przedstawiciele róznych organizacji, w tym Naszego Zrzeszenia. Konferencję otworzył i prowadził radny RM Dominik Kłosowski, który zaproponował, aby chwilą ciszy uczcić pamięć ofiar walk na Ukrainie.

 

Wysłuchaliśmy bezpośredniej relacji polskiego dziennikarza z Ukrainy, a następnie wysłuchaliśmy panelistów:

prof. Anna Pacześniak – sytuacja w Europie wschodniej, kryzys humanitarny, fala uchodźców.

dyrektor Ewa Gołąb-Nowakowska – Wrocław pomaga, pomoc instytucjonalna.

Artem Zozulia Prezes Fundacji Ukraina – organizacja pomocy we Wrocławiu realizowana przez Fundację Ukraina.

Marzanna Łukaszewicz Dolnośląski Kongres Kobiet – organizacja pomocy w centrach zbiórki i wydawania darów dla uchodźców.

dr Ryszard Kessler Przewodniczący Rady Osiedla Gajowice – organizacja pomocy na wrocławskich osiedlach.

Z dyskusji wynika zasadniczy wniosek, że społeczność Wrocławia, liczni wolontariusze bardzo zaangażowali się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Zwrócono uwagę na potrzebę lepszej koordynacji i skierowania większych środków finansowych. W spotkaniu udział wzieli przedstawiciele różnych stowarzyszeń. Nie zabrakło przedstawiciela Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa: płk. w st. spocz. Ryszarda Woźniaka,  Związek Weteranów i Rezerwistów RP reprezentowali: kol. Barbara Jagintowicz, mjr zs Janusz Fuksa i gen. zs Krzysztof Majer.

 

KM MB RW

NASI PARTNERZY

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Strona www

zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa

Nasza strona internetowa została uruchomiona w marcu 2016 r.
i od tego czasu na bieżąco staramy się informować swoich członków i wszystkich innych
o działalności Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Zachęcamy do współpracy nad redakcją strony internetowej.

Dzień weterana

Dzień Weterana

Zgodnie z ustawą dzień 29 maja ustanawia się Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Święto obchodzimy od 2012 r. razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

Centrum weterana

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Można tam uzyskać pomoc, radę oraz konsultacje prawne
i psychologiczne. Centrum współpracuj z instytucjami rządowymi oraz organizacjami
i stowarzyszeniami pozarządowymi.

Designed by JSN and MB