W dniach 26.08.-30.08.2022 r. odbył się III Rajd weteranów Wojska Polskiego po Roztoczu. Zorganizowany był przez Stowarzyszenie „Jesteśmy z Tobą - Bądź z Nami” w Zamościu. Pomocy logistycznej udzielili: 3. Zamojskiego batalionu zmechanizowany, 32. Wojskowy Oddział Gospodarczy i Klub 3. Zamojskiego batalionu zmechanizowanego. W rajdzie uczestniczyli przedstawiciele Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa: Ryszard Garbacz z kolegą Zbigniewem Grupą, Andrzej Anyszkiewicz z żoną Mariolą i Jerzy Dutkowski z żoną Jolantą.
Relacja fotograficzna: Jerzy Dutkowski
Jak wynika z relacji uczestników marszu: po mieście oprowadzał nas przewodnik, a towarzyszący nam w tej eskapadzie weterani poszkodowani z 3 batalionu ocenili, że także oni dowiedzieli się o swoim mieście sporo nowego. Na zakończenie zwiedzania organizatorzy przygotowali dla nas grę – niespodziankę zatytułowaną „Wiedza – Spostrzegawczość", w ramach której musieliśmy odnaleźć najciekawsze obiekty zamojskiej starówki.”
Kolejnego dnia wyruszyliśmy na Roztocze. Podziwialiśmy uroki Roztoczańskiego Parku Narodowego. W Szczebrzeszynie fotografowaliśmy się z chrząszczem, a w Zwierzyńcu zwiedziliśmy kościół św. Jana Nepomucena zwany „kościołem na wodzie”.
Przedostatniego dnia rajdu wzięliśmy udział w spływie kajakowym na rzece rzece Tanew. Pogoda dopisała, a miejscowa przyroda nas zachwyciła. Rzeka po wcześniejszych opadach deszczu była dla nas dość wymagająca, mimo to wszystkim uczestnikom spływu humory dopisywały. W drodze powrotnej odwiedziliśmy piękne wodospady w miejscowości Szumy. Była to prawdziwa uczta dla oczu i uszu a przy tym okazja do zjawiskowych sesji fotograficznych.
ODSŁONIĘCIE POMNIKA
31 sierpnia 1920 roku pod Komarowem starły się siły polskie i bolszewickie. Wojska Budionnego, które szły w kierunku Warszawy były 4-krotnie liczniejsze. Polakom udało się odeprzeć wroga. Każdego roku rekonstruktorzy odtwarzają epizody z tej bitwy. W tym roku pod Komarow przyjechało ich ponad 200.
O męstwie polskich kawalerzystów przypomina - odsłonięty podczas tegorocznych odchodów - pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Pomnik mierzy około 20 metrów. Jego serce stanowią trzy, odlane z brązu, figury szarżujących kawalerzystów. Pierwsze plany uczczenia kawalerii pomnikiem pojawiły się przed II wojną światową. Odżyły kilkanaście lat temu. Wtedy rozpoczęły się zbiórki pieniędzy na pomnik. Jego koszt to ponad 3 miliony złotych. Budowę wsparło m.in. MKIDN. Uroczystości w Komarowie są częścią Obchodów Święta Kawalerii Polskiej
30 sierpnia 2022 r. Zrzeszenie Weteranów Działań Poza Granicami Państwa uczestniczyło w uroczystości odsłonięcia pomnika. W 3 dniu Rajdu Weteranów Wojska Polskiego uczestniczyliśmy w obchodach 102 rocznicy bitwy żołnierzy Wojska Polskiego z Armią Czerwoną pod Komarowem. Uroczystości poprzedziła msza święta celebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza oraz arcybiskupa Lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. W uroczystości brali udział minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczak, dowódcy jednostek wojskowych pobliskich garnizonów oraz ich podwładni, posłowie, senatorowie, władze samorządowe, Weterani Misji Poza Granicami Państwa oraz Weterani poszkodowani, grupy rekonstrukcyjne oraz społeczeństwo regionu zamojskiego. Po mszy świętej został odsłonięty Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej upamiętniający zwycięską bitwę nad Armią Czerwoną a następnie odbyła się inscenizacja bitwy.
opracowanie: własne, fb, regionalne, www.stowarzyszenierannych.pl