8 marca o godzinie 14.00 w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu otworzono wystawę „Mikołaj Kopernik – astronom i ekonomista”. W tym roku mija 550. rocznicy urodzin naszego słynnego astronoma i cały roku 2023 r. został ogłoszony jego imieniem. Spotkanie otworzyła dyrektor muzeum Agnieszka Dziedzic. Przywitała licznie przybyłych gości i podkreśliła, że ekspozycja to prezentacja walorów filatelistycznych, banknotów i numizmatów przedstawiających Mikołaja Kopernika i jego dokonania, nie tylko wielkiego astronoma, ale także ekonomisty. Na wystawie nie zabrakło delegacji Naszego Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa w osobach: Ryszard Woźniak z wnuczką, Jarosław Wikiera z córką, Zdzisław Czekierda i Mariusz Bigos. Byli także przedstawiciele Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego RP, które reprezentował Prezes płk Krzysztof Majer.
Na uwagę zasługuje fakt, że Poczta Polska SA zorganizowała stoisko filatelistyczne, na którym mogliśmy kupić ostemplowane okolicznościowe kartki i znaczki. Największym zainteresowaniem cieszyły się bloczek i znaczek z okazji 550. urodzin astronoma wydany równolegle przez Pocztę Watykańską (Citta del Vaticano) i Pocztę Polską. Następnie wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. “Rok Mikołaja Kopernika”. Po okolicznościowych wystąpieniach interesujący wykład pt. „Kopernik – twórca nowego nieba” wygłosił astronom prof. dr hab. Michał Tomczak z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Postać Mikołaja Kopernika oraz jego dokonania jako wielkiego astronoma znane są na całym świecie, ale uczony zapisał się w historii także dokonaniami w innych dziedzinach, m.in. ekonomii – jako doskonały obserwator współczesnych mu zjawisk gospodarczych.
Na wystawie w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu pokazano walory filatelistyczne państw zrzeszonych w Światowym Związku Pocztowym (Universal Postal Union), a nawiązujące m.in. do budowy wszechświata, zjawisk astronomicznych i ludzkich osiągnięć w zakresie badania kosmosu. To okazja do podziwiania w jednym miejscu znaczków pocztowych pochodzących z Gruzji, Słowenii, Maroka, Mongolii, Gwinei Równikowej, Iranu, Japonii, Chin, Australii, Angoli, Izraela, Stanów Zjednoczonych i wielu innych państw, przedstawiające kosmos oraz historię jego eksploracji przez człowieka.
Zapraszamy na wystawę, która potrwa do 2 lipca 2023 r.
Mariusz Bigos