17. marca 2023 r. Zrzeszenie Weteranów Działań Poza Granicami Państwa wspólnie
z 2. kołem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Skierniewicach odbyliśmy  wycieczkę edukacyjno-historyczną do Warszawy. Pierwszym celem była wizyta w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, gdzie po powitaniu naszej grupy przez Panią Dyrektor mjr dr Katarzynę Radkowską odbyła się prelekcja o zadaniach oraz osiągnięciach Centrum. W sali tradycji jej kustosz przedstawił zgromadzonym pamiątki w niej zgromadzone oraz opowiedział o udziale polskich żołnierzy i pracowników wojska w misjach i operacjach poza graniami Polski.

Tradycyjnie na koniec wizyty złożyliśmy wiązankę pod Pomnikiem Pamięci oraz zapaliliśmy znicz przy ścianie pamięci poległych na misjach. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie nieopodal stojącego muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. To były bardzo wzruszające chwile, gdyż przedstawiono bardzo realistyczne sceny katowania żołnierzy i opowieści o tym do jakiego stopnia można upokorzyć drugiego człowieka .

Złożeniem wiązanki i zapaleniem znicza pod ścianą, gdzie wykonywano egzekucje zakończyliśmy wizytę na ul. Rakowieckiej. Szybciutko przemieściliśmy się do Muzeum Policji, które znajduje się nieopodal Komendy Głównej Policji. Wewnątrz muzeum dowiedzieliśmy się od pracowników biura o historii formacji Policji Państwowej oraz Policji Województwa Śląskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa okolicznościowa ,, ŻMUDZIN- życiorys niepospolity, o niezwykłej postaci mjr. Bolesława Kontryma-Cichociemnego". Obejrzeliśmy mundury i zrekonstruowany gabinet komendanta.

Chwilę zadumy i refleksji poświęciliśmy ekspozycji dotyczącej martyrologii funkcjonariuszy Policji Państwowej i Śląskiej zamordowanych w 1940 r. przez sowieckie NKWD na nieludzkiej ziemi.

Wszystkim, którzy nas przyjęli w swoich progach z dużą życzliwością bardzo dziękuję.

Jerzy Dutkowski

 

 

MB

NASI PARTNERZY

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Strona www

zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa

Nasza strona internetowa została uruchomiona w marcu 2016 r.
i od tego czasu na bieżąco staramy się informować swoich członków i wszystkich innych
o działalności Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Zachęcamy do współpracy nad redakcją strony internetowej.

Dzień weterana

Dzień Weterana

Zgodnie z ustawą dzień 29 maja ustanawia się Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Święto obchodzimy od 2012 r. razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

Centrum weterana

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Można tam uzyskać pomoc, radę oraz konsultacje prawne
i psychologiczne. Centrum współpracuj z instytucjami rządowymi oraz organizacjami
i stowarzyszeniami pozarządowymi.

Designed by JSN and MB